Narzędzia – podstawowy zestaw murarza

Narzędzia – podstawowy zestaw murarza

25 listopada 2018 0 przez redakcja

Każdy musi czymś pracować, a zawłaszcza, jeżeli chodzi o zawód, który jest typem ciężkiej pracy, a zawód murarza to jeden z cięższych zawodów, jakie wykonuje człowiek na naszej planecie. Murarz ma postawione przed sobą bardzo trudne zadanie, ponieważ ludzie, którzy zlecają mu zadanie są zazwyczaj bardzo wymagający i nie ma w sumie w tym nic dziwnego, ponieważ to w końcu oni będą mieszkali powiedzmy w tym budynku, który ma wybudować dla nich dany murarz.

Budowanie domu to bardzo trudny i monotonny kawałek chleba. To nie jest tak jak w przypadku innych zawodów, że chwila moment i zadanie jest już wykonane. W przypadku murowania domu pośpiech jest wręcz niewskazany, ponieważ na tym może ucierpieć cała konstrukcja budynku, a to z całą pewnością nie będzie powodem do zadowolenia przyszłych właścicieli. Każdy murarz powinien posiadać zestaw narzędzi odpowiednich do tego zawodu, ponieważ to one właśnie mogą znacznie ułatwić mu pracę, a z całą pewności ją przyspieszą. Narzędzia postaram się pokrótce opisać.

Młotek

Podstawowe narzędzie każdego murarza to właśnie młotek. Młotek to bardo prosto skonstruowany przedmiot. Został on stworzony już bardzo dawno temu, i to przez pierwotnych ludzi. Młotek od samego początku jak został stworzony stał się bardzo pomocny i wręcz niezastąpiony w pewnych dziedzinach życia. Jeżeli murarz chciałby zacząć pracę bez użycia młotka, to z całą pewnością czeka na niego wielkie wyzwanie. Młotek to tak właściwie przedmiot składający się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest zazwyczaj wykonany z drewna trzonek, który służy do niczego innego jak trzymania go. Znaczy to, że człowiek powinien złapać młotek za trzonek i wtedy może go używać. Drugim elementem, z jakiego składa się młotek, jest zazwyczaj wykonana z metalu lub jakiejś stali odpowiednio uformowana główka. To właśnie główką wykonujemy prace, jakie przypisane są młotkowi, czyli nic innego jak przykładowo wbijanie gwoździ. Produkuje się również młotki z główkami gumowymi lub drewnianymi, ale to w zależności, do czego młotek jest przypisany.

Miara

Mierzenie odległości to również bardzo ważna sprawa w budownictwie. Najczęściej jak przystępujemy do budowania jakiegokolwiek budynku najpierw musimy mieć jego plan, ponieważ to jest tak jakby podstawa. A jak to bywa z planami na każdym z nich są odpowiednie wymiary, a jak byśmy się niech trzymali, jeżeli nie posiadalibyśmy miary? Byłoby to niemalże niemożliwe, albo tak trudne i kłopotliwe, że i tak byśmy zrezygnowali z wymiarowości. Miarek jest wiele rodzajów, a oczywiście, co za tym idzie cena każdej miarki też jest różna. Oczywiście, jeżeli chcemy posiadać dobry sprzęt to powinniśmy się liczyć z dużymi kosztami, chociaż sam zakup dobrej miarki nie nadwyręży naszego budżetu zbytnio. Kiedyś stosowano z reguły miary drewniane segmentowe, a w tej chwili wielką furorę robią miary zwijane, robione z taśmy metalowej. Są one bardzo wygodne w użyciu i niezwykle trudno je zniszczyć. Miary są również podzielone ze względu na długość maksymalną, jaką mogą zmierzyć, a ta sięga nawet do kilkuset metrów.

Betoniarka

Sposób na tworzenie zaprawy jest w gruncie rzeczy bardzo prosty. Można go trochę porównać do tego jak kucharka w swoim królestwie, czyli w kuchni przygotowuje ciasto przykładowo na jakieś danie. Porównałem to procesu kulinarnego, ponieważ i w budownictwie i w kulinarii trzeba po kolei dodawać odpowiednie składniki, a przy tworzeniu zaprawy murarskiej tak się właśnie dzieje. Teraz zacznie się różnica, ponieważ w kulinarii do mieszania tych składników często używa się rąk, a w budownictwie do tego celu służy oczywiście betoniarka. Tak jak sama nazwa wskazuje betoniarka służy do tworzenia betonu, a przecież beton to nic innego jak zaprawa murarska. Oczywiście kolejną różnicą, jaką można od razu zauważyć to ilość przygotowywanego towaru, ponieważ w kulinarii przygotowuje się przeważnie małe ilości, a w budownictwie beto niekiedy robi się nawet w tonach, a to już ogromna ilość. Dlatego właśnie praca w branży budowlanej jest tak ciężką pracą, jak sami widzicie przerzucenie kilku ton różnych materiałów jest wyzwaniem.

Rusztowanie

Na czymś trzeba stać podczas murowania czy tynkowania domu. Rusztowanie to bardzo często wykorzystywany przedmiot podczas prac budowlanych. Wielką trudność stwarzałoby murowanie domu z drabiny czy innego miejsca, a jeżeli postawimy rusztowanie to możemy się po nim bezpiecznie poruszać bez obawy, że się ono zniszczy. Oczywiście musimy zachować wielką ostrożność, ponieważ upadek z wysokości na twarde podłoże może okazać się dla nas bardzo szkodliwe. Albo zakończy się niemiłym bólem, kalectwem, a w najgorszym wypadku nawet naszą śmiercią, dlatego zawód murarza jest również niebezpieczny, o czy przekonał się już nie jeden człowiek. Rusztowanie najczęściej jest stosowane przy budowaniu domów piętrowych, gdzie człowiek w pewnym momencie nie może już sięgnąć z ziemi, a wtedy rodzą się problem, które zazwyczaj rozwiązuje urznie rusztowania. Rusztowań jest wiele rodzajów i najczęściej nie należą one do najtańszych towarów, ale pomoc, jaką niosą jest warta tych wszystkich pieniędzy, które na nie wydaliśmy.

Poziomica

Sposób na równe ściany to oczywiście zastosowanie poziomicy. Jest to również bardzo proste urządzenia, lecz w tym przypadku musi być stosowane, żeby murarz mógł pobudować proste ściany. Każdy właściciel chciałby mieć proste ściany z kilku powodów. Niektóre z nich są oczywiście bardzo jasne, a niektóre wybiegają nieco w przyszłość. Proste ściany oczywiście ładniej wyglądają niż te, które posiadają wiele nierówności na swojej powierzchni, a im ściany prostsze tym oczywiście większa klasa murarza. Niestety za dobrego pracownika trzeba też odpowiednio zapłacić, więc, musimy się liczyć, że dobry murarza swoje usługi odpowiednio nas podliczy po zakończeniu swojej pracy, ale czego się nie robi, jeżeli chce się dobrze mieszkać w budynku, który ma być bardzo ładnie postawiony. Poziomica pozwala na utrzymanie ściany w poziomie i oczywiście w pionie, ponieważ te dwie płaszczyzny muszą być dobrze zachowane, aby budynek stał pewnie i był stosunkowo mocny. Poziomice to narzędzia, które mają różne długości, sięgające niekiedy nawet do kilku metrów. Przy takiej długości murarze mogą mieć pewność, że budynek, przez nich stawiany jest wykonany solidnie i mają pełne prawo do żądanie wysokiej zapłaty.

Taczka

Transport jest ważny i to nie tylko w budownictwie, ale w prostszych sprawach takich jak ogrodnictwo. Taczka jest równie potrzebna w ogrodnictwie jak i budownictwie i oczywiście spełnia ona taką samą rolę, ponieważ to dzięki niej możemy przetransportować różne rzeczy, której jeżeli miałyby być niesione ręcznie, albo bardzo by nas zmęczyły lub niekiedy są wręcz niemożliwe do przeniesienia przez zwykłego człowieka. Taczka to tak właściwie pojazd, a jego charakterystyka jest dość prosta, ponieważ posiada on tylko jedno koło i to z przodu całej konstrukcji. A z kolei napęd to oczywiście siła mięśni człowieka. Na tyle taczki znajdują się dwa uchwyty, które człowiek łapie swoimi dłońmi i oczywiście delikatnie podnosi tył taczki. W takiej sytuacji w kontakcie z ziemią zostaje tylko jedno koło, a więc możliwe staje się przemieszczanie taczki. W taki właśnie sposób wygląda transport za pomocą taczki. Oczywiście towar, który chcemy przetransportować musimy własnoręcznie załadować na taczkę, a następnie niestety własnoręcznie musimy go zdjąć.

Wiaderko

Pojemnik na wodę to również bardzo ważny przedmiot, który znajduje się na placu budowy. Dzięki za wszystko i wiaderku możemy donosić wodę czy inną substancję płynną do dowolnego miejsca na budowie. Wiaderka zazwyczaj mają owalne kształty lub okrągłe. Wiaderka są często otworzone z blachy, aby nie mogły zbyt szybko się zniszczyć. Jeżeli będziemy rozpatrywali wiaderka, które są używane w mieszkaniach to oczywiście najczęściej spotkamy wiaderka plastikowe, ponieważ są one o wiele lżejsze i tańsze, co oczywiście jest wygodniejsze dla wielu gospodyń domowych. Wiaderka oczywiście czasami są używane do innych celów, skoro da się je wykorzystać to, dlaczego nie? Te inne cele to przykładowo noszenie nie wody, a jakiegoś innego towaru, może to być przykładowo jakaś cegła czy inne rzeczy, które oczywiście mieszczą się we wiaderku, a sprawiają trudność z przemieszczeniem ich. Weźmy na przykład gwoździe. W rękach za dużo byśmy nie przenieśli, a jeżeli użyjemy do tego wiaderka, to znacznie zwiększymy efektywność noszenia.

Kielnia

Kielnie i nabieranie zaprawy to oczywiście codzienność w życiu murarza. Kielnie to zazwyczaj niewielkie narzędzie również bardzo prosto skonstruowane. Jest ono również stosunkowo lekkie, oczywiście mówię tu o pojęciu tego terminu przez mężczyznę, ponieważ na ogół kobiety uważają za ciężkie to, co mężczyznom nie sprawia większych problemów. Kielnia to zazwyczaj narzędzie, które swoim kształtem złudnie przypomina trójkąt. Jest to kształt, który został przewidziany przez konstruktora w celu ułatwienia nabierania i nakładania warstwy zaprawy murarskiej na cel murarza. Celem może być budowane ściany, czyli łączenie za pomocą zaprawy kilku pustaków, lub celem może być również tynkowanie powstałej wcześniej ściany. Z tym, że ściany tynkuje się zazwyczaj po zakończeniu budowy domu, ponieważ w tedy wszystko idzie łatwiej. Kielnie oczywiście musi mieć odpowiedni uchwyt, dzięki któremu murarz będzie mógł trzymać to narzędzie w swojej ręce, bez obawy, że zrobi sobie, albo komuś jakąkolwiek krzywdę.