Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu

24 listopada 2018 0 przez redakcja

Nadeszła jesień a co za tym idzie nadchodzi sezon grzewczy. Nasze domy i mieszkania powoli się wychładzają po lecie a i dnie pochmurne, chłodniejsze i deszczowe wpływają na to, że w mieszkaniu robi się coraz chłodniej. Okres jesieni i zimy to czas na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. Nierzadko to właśnie wysokość rachunków zmusza do przykręcania grzejników.

W tym momencie zastanawiamy się, oszczędzać i narazić się w związku z tym na przeziębienie albo zainwestować trochę pieniędzy na tak zwaną termomodernizację. Termomodernizacja polega na tym, że uszczelniamy okna i drzwi, ocieplamy ściany, wymieniamy stare kotły grzewcze na nowe, bardziej wydajne. Jeśli nasze plany dotyczą całościowej wymiany systemu ogrzewania warto zastanowić się nad tym jaki typ ogrzewania w przypadku naszego domu będzie najbardziej ekonomiczny. Trzeba przeliczyć ile będzie kosztować ogrzewanie węglowe, gazowe, elektryczne czy olejowe. Każde z tych ogrzewań ma swoje plusy i minusy. W zależności od regionu kraju cena różnych typów ogrzewania może się znacznie różnić.

Sposoby na niskie rachunki

 Korzystanie z gazu powinno być racjonalne, kontrolowane i oszczędne. Aby rachunki za ogrzewanie gazowe nie przyczyniły się do bólu głowy właściciela mieszkania czy domku jednorodzinnego warto zastosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ze ustawienie żądanej temperatury pomieszczeń w zasadniczy sposób wpływa na zużycie gazu. Podniesienie temperatury pomieszczeń o jeden stopień Celsjusza powoduje zużycie energii o około sześć procent. To powód, że należy zastanowić się nad temperatura pomieszczeń i nie doprowadzać do nadmiernego przegrzewania. Można zainstalować czujnik w mieszkaniu który będzie współpracował z pracą kotła i regulował jego włączanie w zależności od pory dnia i temperatury wymaganej w mieszkaniu. Ogrzewanie będzie włączało się tylko w momencie przez nas wybranym. Pomieszczenia należy wietrzyć krótko ale za to intensywnie. Otwierać należy szeroko okna na krótko zamiast uchylać lufciki na dłużej. Zawory termostatyczne należy w tych momentach ustawiać na minimalną temperaturę.

Opał do kotłów węglowych

Dzięki odpowiedniemu rozpropagowaniu idei likwidacji tak zwanej niskiej emisji a co za tym idzie dopłatach do modernizacji przydomowych kotłowni w domkach jednorodzinnych coraz więcej mieszkańców decyduje się na specjalne kotły nowej generacji w których spalane sa specjalne węgle. Zapotrzebowanie na paliwo do nowoczesnych kotłowni bardzo podskoczyło ostatnimi czasy. Do spalania potrzebny jest wysokoenergetyczny miał węglowy który jest doskonałym paliwem nie tylko dla energetyki ale również dla indywidualnych gospodarstw domowych. Miały wysokoenergetyczne nie zawierają dużej ilości popiołu i substancji szkodliwych co decyduje o tym, że idealnie nadają się do spalania w ekologicznych piecach węglowych. Opłaty za ogrzewanie stanowią połowę wydatków na utrzymanie mieszkania czy domu. Poszukując nowoczesnego urządzenia grzewczego spotyka się z ofertą bardzo dużej ilości producentów. Najlepszymi aktualnie rozwiązaniami tego typu systemów grzewczych są konstrukcje bezresztowe które gwarantują spełnienie wszelkich norm dotyczących emisji substancji toksycznych do powietrza.

Kotły gazowe

Projektując instalację gazową należy dokonać wyboru pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym lub dwufunkcyjnym. Kocioł jednofunkcyjny może mieć zasobnik ciepłej wody natomiast dwufunkcyjny służy jednocześnie do ogrzewania i dostarczania na bieżąco ciepłej wody. Decyzja zależy od wielkości domu czy mieszkania oraz liczby mieszkańców. W domu z kilkoma łazienkami lepiej sprawdzi się kocioł z zasobnikiem. Taki zasobnik umożliwia na korzystanie błyskawiczne z ciepłej wody. Wystarczy odkręcić kurek i już leci ciepła woda. Nie trzeba czekać aż ścieknie woda zimna a co za tym idzie oszczędza się na ilości wody zużytej w gospodarstwie domowym. Zużywa się jej tylko tyle ile jest potrzebne. W małych mieszkaniach oraz tam gdzie mieszka na przykład trzy osoby na pewno lepszym rozwiązaniem są kotły dwufunkcyjne. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać energie cieplną warto zastosować kotły z elektronicznymi układami sterowania temperaturą. Nowoczesne urządzenia grzewcze mają system sprzężony z czujnikiem umieszczonym na zewnątrz mieszkania.

Kocioł grzewczy

 Prace termomodernizacyjne trzeba wykonać niewątpliwie przed sezonem grzewczym. Jeśli prace takie będą wykonywane wiosna lub latem można skorzystać z licznych promocji a i fachowców łatwiej znaleźć. Następnym krokiem jest odpowiedni dobór kotła grzewczego w zależności od jego wydajności cieplnej oraz rodzaju opału. Comiesięczne wydatki na ciepło w dużej mierze zależą od odpowiedniego wyboru kotła. Faktycznych oszczędności nie zapewni jedynie niska cena urządzenia ale nowoczesne technologie, które gwarantują niższy koszt uzyskania jednostki ciepła. Aby ogrzewanie przynosiło oszczędności należy dobrać kocioł odpowiedni do potrzeb. Nie powinien być ani za duży ani za mały. Powinien wykorzystywać możliwie najtańsze paliwo i nie wymagać obsługi w momencie jak nie ma domowników w mieszkaniu. Na koszty ogrzewania ogromny wpływ mają także nowoczesne rozwiązania stosowane w urządzeniach grzewczych. Dzięki tym rozwiązaniom redukuje się straty cieplne i maksymalnie wykorzystuje energię pochodzącą ze spalania.

Energia słoneczna

System wykorzystujący jak energię słońce nazywa się systemem solarnym. Taki system składa się z kolektora, czyli elementu pochłaniającego energie słoneczna, zasobnika stacji pompowej oraz systemu regulacji. Aby kolektory solarne zapewniały energie cieplną przez cały rok trzeba zadbać o spełnienie kilku warunków. Po pierwsze musi to być nowoczesne urządzenie o dużej sprawności. Kolektory o dobrych parametrach technicznych są w stanie wykorzystać każdy, nawet najmniejszy, promień słońca. Wydajność kolektora zależy od odpowiedniego zamontowania pod odpowiednim katem kolektorów. Właściwy kąt nachylenia kolektorów używanych przez cały rok powinien wynosić od czterdziestu do pięćdziesięciu stopni. System solarny dobiera się indywidualnie dla każdego domu czy mieszkania. Nowoczesne kolektory słoneczne pracują również w dni pochmurne, wtedy gdyż słońce nie przenika przez chmury. Kolektory służą przede wszystkim do ogrzewania ciepłej wody lecz mogą podgrzewać również wodę w centralnym ogrzewaniu.

Sposoby ogrzewania

Najważniejsze pytanie które nasuwa się w momencie podjęcia decyzji o zmianie sposobu opalania jest takie – jakie paliwo wybrać ? Ze względu na drożejący gaz i energię elektryczną wiele osób wraca do ogrzewania tradycyjnego przy pomocy węgla. Na Śląsku i w okolicznych województwach węgiel należy do stosunkowo najtańszych paliw. Do spalania węgla potrzebne są kotły nowoczesne. Nowoczesne kotły sa nie tylko wydajniejsze ale przede wszystkim łatwiejsze w obsłudze. Na dodatek przy zmianie kotła starego typu na nowocześniejszy można dostać dopłatę z urzędu miasta bądź gminy z tytułu likwidacji tak zwanej niskiej emisji. W nowoczesnych kotłach węglowych zastosowano samooczyszczające się palenisko retortowe. Palenisko tego typu powoduje, że kocioł spala dokładnie tyle opału ile jest potrzebne do ogrzania mieszkania do temperatury nastawionej przez użytkownika. Tego typu kotły nie wymagają codziennej obsługi gdyż węgiel zasypuje się do zbiornika raz na trzy, cztery czy pięć dni. Trzy sezony grzewcze wystarczą aby zwróciły si nakłady poniesione na zakup nowoczesnego pieca węglowego.

Gaz

Gaz jest stosunkowo drogim paliwem. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z nakładaniem węgla do pieca, usuwaniem popiołu a co za tym idzie czysto, schludnie i bez pracy należy wybrać jako paliwo – gaz. Jedynym sposobem na energooszczędne opalanie gazem jest zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sezonie grzewczym można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o trzydzieści procent. Kotły kondensacyjne służą do centralnego ogrzewania oraz jednocześnie przygotowywania gorącej wody służącej do na przykład mycia czy kąpania. Zasada działania takiego kotła polega na odzyskiwaniu ciepła ze skroplonej pary wodnej zawartej w spalinach emitowanych przez kocioł. Kocioł tego typu wykorzystuje ciepło zawarte w parze wodnej i pozwala na jego odzysk nawet w siedemnastu procentach większy niż w kotłach tradycyjnych. Dzieje się tak dzięki schładzaniu spalin to temperatury poniżej czterdziestu stopni Celsjusza. Para wodna zawarta w spalinach zaczyna się kondensować i oddawać dodatkowe ciepło. Sprawność takiego kotła sięga nawet stu dziewięciu procentom.