Wyciąg z konta – w jaki sposób go uzyskać?

Wyciąg z konta – w jaki sposób go uzyskać?

19 października 2021 0 przez redakcja serwisu

W naszym życiu może dojść do sytuacji, w której niezbędny będzie nam wyciąg z konta. Najczęściej korzystamy z niego, kiedy składamy wniosek o pożyczkę bankową czy kredyt w banku. Zazwyczaj to właśnie w takiej sytuacji bank może poprosić nas o przedstawienie dokumentów dochodowych. Oprócz tego, jest on niezbędny wtedy, kiedy zależy nam prześledzeniu historii operacji, które w danym okresie miały miejsce na naszym koncie. Sprawdź, w jaki sposób go uzyskać.

Czym jest wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg z konta jest dokumentem dostępnym zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, na którym znajduje się zestawienie wszystkim transakcji, jakie miały miejsce na naszym koncie w danym okresie. Najczęściej może on dotyczyć 30 dni, jednak zdarza się, że w zależności od kredytu lub pożyczki, jaką chcemy uzyskać, bank może wymagać historii z dłuższego okresu rozliczeniowego.

Co równie ważne, wyciąg z konta bankowego ma wagę dokumentu. Stanowi on bowiem potwierdzenie uzyskiwanego przez Ciebie wynagrodzenia, dlatego też jest akceptowany przez wszystkie instytucje państwowe oraz prywatne.

Wyciąg z konta – jak go uzyskać?

Jak już wspomniano, wyciąg z konta bankowego może okazać nam się niezbędny w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli wnioskujemy o uzyskanie kredytu w innym banku niż ten, w którym posiadamy swoje konto bankowe. Na szczęście uzyskanie go nie jest skomplikowane.

Wyciąg z konta bankowego możemy uzyskać, udając się do placówki swojego banku i złożyć prośbę o wydrukowanie dokumentu z danego okresu. Aby jednak zaoszczędzić sobie czasu i wizyty w banku, wyciąg z banku możemy uzyskać pobierając go przez internet. Proces może nieznacznie różnić się w zależności od banku, jednak jest on nieskomplikowany i nie trwa więcej niż kilka minut. Zwykle na swoim koncie należy wejść w zakładkę „Historia”, a następnie wybrać lub wpisać okres rozliczeniowy, który będzie nas interesował. Następnie możemy pobrać go w wersji elektronicznej (zwykle jest to PDF) i zapisać na dysku swojego komputera.

Wyciąg z konta – kiedy może być potrzebny?

Jak już wspomniano, wyciąg z konta jest nam niezbędny, jeśli staramy się o pożyczkę lub kredyt. Ze względu na to, że w wyciągu obecne są Twoje wszystkie dane w tym nadawcy przelewów, bank jest w stanie zweryfikować Twoje zatrudnienie. Wyciąg z konta może stanowić także dowód dokonanej transakcji, np w sytuacji spornej, gdzie transakcja została przez nas dokonana, a jako klient nie otrzymaliśmy opłaconej usługi bądź produktu.

Jakie informacje mogą okazać się przydatne w kwestii wyciągu z konta? Warto mieć świadomość tego, że bank powinien co najmniej raz w miesiącu dostarczyć posiadaczowi rachunku wyciąg w sposób bezpłatny, chyba że posiadacz wyraził zgodę, aby o zmianach na koncie informować go w inny sposób. Oprócz tego, w obowiązku banku leży poinformowanie klienta o każdej zmianie, jaka zachodzi na jego rachunku. Z kolei Ty, jako posiadacz rachunku jesteś zobowiązany zgłosić bankowi wszelkie niezgodności zmian stanu konta na wyciągu z konta w terminie 14 dni od momentu otrzymania dokumentu.