Praca zdalna. Na czym polega i jakie są jej zalety?

Praca zdalna. Na czym polega i jakie są jej zalety?

4 kwietnia 2022 0 przez redakcja serwisu

Bardzo dużo osób decyduje się na to, aby wykonywać swoje obowiązki służbowe zdalnie. Praca w domu nabrała na znaczeniu zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa. Pracodawcy, chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia, oddelegowali swoich pracowników do pracy poza biurem. Ten sposób wykonywania obowiązków ma bardzo dużo plusów i zalet, o których trzeba wiedzieć. Z czym związana jest praca zdalna?

Dla większości osób wykonywanie obowiązków służbowych kojarzy się przede wszystkim z codziennym wyjściem do pracy, np. do biura, fabryki, zakładu pracy. Tak przeważnie do tej pory wszystko funkcjonowało. Pandemia koronawirusa sprawiłą, że konieczne było znalezienie takiego rozwiązania, dzięki któremu będzie możliwe to, aby bez żadnych przeszkód łączyć pracę z bezpieczeństwem.

W tych branżach, które dopuszczają taką możliwość, zdecydowano się na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej.

Co to jest praca zdalna?

Praca zdalna to nic innego, niż wykonywanie obowiązków służbowych, a więc wszystkich tych, które są zlecone przez szefa, poza typowym miejscem pracy (poza biurem, siedzibą firmy, jej oddziałami). Najczęściej miejscem, w którym taką pracę wykonujemy jest nasz dom lub mieszkanie.

Zmiany w prawie umożliwiły sytuację, aby również osoby zatrudnione na etacie bez problemów mogły taką pracę wykonywać. Pracownik, który pracuje zdalnie jest zobowiązany do tego, aby wykonywać swoje obowiązki w takich godzinach, w których funkcjonuje firma. Pracownik zobowiązany jest również do tego, aby być w stałym kontakcie ze swoim przełożonym.

Jakie są główne zalety pracy zdalnej?

Zalety pracy zdalnej są oczywiste, zarówno dla pracowników, jak również dla pracodawców. Pracodawca, dzięki pracy zdalnej ma możliwość oszczędzania pieniędzy, głównie dzięki zmniejszeniu powierzchni biura. Mniej pracowników to mniejsze zużycie prądu, ogrzewania, ograniczenie kosztów związanych ze sprzątaniem.

Również pracownicy cieszą się z możliwości pracy zdalnej. Do największych zalet możemy zaliczyć:

– brak konieczności chodzenia do biura,
– brak konieczności kupowania biletów, paliwa, jazdy samochodem,
– spore oszczędności pieniędzy,
– oszczędność czasu dzięki rezygnacji z dojazdów,
– możliwość zagospodarowania pozyskanego czasu w dowolny sposób.

Oczywiście praca zdalna wymaga tego, aby wykonywać ją zgodnie ze wszystkimi standardami, jak również oczekiwaniami pracodawcy. Praca w domu to również konieczność bardzo dobrej organizacji, utrzymania dyscypliny, rzetelności.