Karta płatnicza – co powinno się o niej wiedzieć?

Karta płatnicza – co powinno się o niej wiedzieć?

19 października 2021 0 przez redakcja serwisu

Wydaje się, że każdy doskonale wie, do czego służy karta płatnicza. Ten niewielki kawałek plastiku jest w stanie posłużyć nam jako forma płatności lub potwierdzenie rezerwacji w hotelu. Jeśli zdecydujemy się na kartę kredytową, możliwe będzie nawet dysponowanie środkami, których póki co nie mamy, następnie wyrównując saldo i korzystając z okresu bezodsetkowego. Wiedziałeś jednak, że karta debetowa i karta kredytowa nie są jedynymi rodzajami tego produktu? Okazuje się, że nasze karty kryją więcej tajemnic, niż mogłoby się przypuszczać. Poznasz je w tym artykule, więc zapraszamy do czytania! 

Rodzaje kart płatniczych

Tak jak zostało powiedziane w naszym krótkim wstępie, karta debetowa i karta kredytowa to nie jedyne formy tych produktów. W takim wypadku jakie rodzaje kart płatniczych możemy wyróżnić? Są to:

  • karty debetowe;
  • karty kredytowe;
  • karty przedpłatowe;
  • karty obciążeniowe;
  • karty wirtualne, karty dla dzieci.

Jak widać, rodzajów kart płatniczych jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście najpopularniejsze są karty debetowe, które są powiązane z naszym kontem bankowym. Innymi słowy każda płatność kartą działa jak wypłacenie środków w sklepie – automatycznie znikają one z naszego konta. Inaczej sprawa ma się w przypadku kart kredytowych, które działają na zasadzie limitu – możemy ich używać do momentu, kiedy ten nie zostanie przekroczony, i następnie oddać je bankowi. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że banki najczęściej dają możliwość skorzystania z okresu bez odsetek, czyli jeśli szybko spłacimy naszą minipożyczkę, będzie ona dla nas darmowa.

Karty przedpłatowe i obciążeniowe

No dobrze, informacje o kartach kredytowych i debetowych są nam wszystkim znane. Ale czym są karty przedpłatowe lub obciążeniowe? Jeśli ktoś do tej pory nie wiedział, że one istnieją, nie ma się czym martwić. Są one bardzo rzadko spotykane, nie oznacza to jednak, że są zupełnie bezużyteczne.

Karty przedpłatowe lub przedpłacone (gdyż figurują one pod obiema tymi nazwami)  zasilamy na odpowiednią sumę, którą następnie możemy wydać. Działa to dokładnie na tej samej zasadzie co karty upominkowe, które znajdziemy w wielu sklepach – kupujemy bon na odpowiednią sumę, następnie przekazujemy go komuś w prezencie i ta osoba może dowolnie rozdysponować środkami w ramach swojego bonu. Karta przedpłatowa funkcjonuje na takiej samej zasadzie.

Karta obciążeniowa natomiast przypomina kartę kredytową, ma jednak kilka różnic w swoim działaniu. Przede wszystkim, kiedy nią zapłacimy, a na naszym koncie nie ma odpowiednich środków, zostaną one ściągnięte później. Nie odbywa się to w formie spłat rat, ale na zasadzie jednorazowego ściągnięcia obciążenia. Oczywiście nie są to jedyne różnice pomiędzy kartami płatniczymi. Pozostałe można znaleźć w bardziej szczegółowym artykule, który jest dostępny pod tym linkiem: https://www.mastercardcalculator.com/2020/01/07/karta-kredytowa-a-debetowa-poznaj-roznice-miedzy-tymi-kartami-platniczymi/.

Karty wirtualne i karty dla dzieci

Te rodzaje kart są zasadniczo tym samym, co karty wymieniane wcześniej, jednak w innej formie. Karty wirtualne są najczęściej połączone z naszym telefonem komórkowym i aplikacją banku, co sprawia, że płatności możemy dokonać za pomocą modułu NFC lub aplikacji, bez konieczności fizycznego posiadania karty przy sobie.

Karty dla dzieci to raczej ciekawostka. Przypominają karty płatnicze dla dorosłych, jednak zazwyczaj rodzic musi zasilić je wcześniej oraz otrzymuje pełny wgląd do sposobu ich użycia.