Kamień elewacyjny w nowoczesnym budownictwie

Kamień elewacyjny w nowoczesnym budownictwie

26 sierpnia 2021 0 przez redakcja serwisu

Kamień to wciąż powszechny materiał stosowany w budownictwie. Od wielu lat niezwykle popularne są kamienne elewacje. Z niniejszego artykułu, dowiesz się czemu kamień jest wciąż popularny w nowoczesnym budownictwie.

Krótka historia

 

Kamień był przez wieki używany do tworzenia jednych z najtrwalszych budynków i majestatycznych konstrukcji na świecie. Od niesamowitej wielkości egipskich piramid i budynków starożytnej Grecji i Rzymu po eleganckie palladiańskie projekty i solidne budynki miejskie z epoki gruzińskiej i wiktoriańskiej, kamienne konstrukcje mają ponadczasowy urok, który wytrzymuje działanie żywiołów.

Historycznie rzecz biorąc, kamień transportowano w górę Tamizy, aż do powstania sieci kolejowej na początku XIX wieku. Oznaczało to, że najczęstszym wczesnym kamieniem występującym w budynkach był wapień wydobywany w rejonie Maidstone.

Jednak od czasów rzymskich skały i kamienie importowano z Włoch, Grecji i Normandii.

Rozwój sieci kolejowej oznaczał, że wiktoriańscy architekci mogli wybierać spośród szerokiej gamy różnych kamieni do budowy, w tym czerwonego i szarego granitu oraz piaskowca w kolorze zielonym, białym, żółtym lub szarym. Coraz powszechniejsze stało się również sprowadzanie marmuru i skał magmowych z obszarów śródziemnomorskich. Budynki i monolity z tego okresu obejmowały budynki Parlamentu, Kolumnę Nelsona, Igłę Kleopatry i katedrę Westminster w Anglii.

 

Wykorzystanie kamienia w nowoczesnym budownictwie

 

Nic tak naprawdę nie jest w stanie przebić wyglądu kamiennej elewacji budynku, pięknie się sprawdza i nadal wygląda fantastycznie, gdy się starzeje. Na arenie nowoczesnej architektury zapotrzebowanie na kamień elewacyjny jest wciąż ogromne, jednak współczesna metodologia uległa zmianie. Kamień jest obecnie powszechnym elementem elewacyjnym.

Dekoracyjne elementy architektoniczne, takie jak żebra, obudowy kolumn można łatwo łączyć z kamiennymi elewacjami, aby zapewnić wizualną integrację każdego budynku. Z tego względu wydaje się jasne, że naturalne piękno i urok kamienia będą nadal zdobić budynki XXI wieku i nie tylko.

 

Kamień schodzi na dalszy plan

 

W ostatnich latach zmniejszyło się wykorzystanie kamienia jako głównego materiału budowlanego. Większe budynki i drapacze chmur XX wieku są wznoszone za pomocą stali, betonu i szkła. Użycie masywnych bloków kamiennych do budowy budynków mogło się zmniejszyć, jednak umiejętności kamieniarza nadal są bardzo pożądane. Niezależnie od tego, czy chodzi o modernizację istniejących konstrukcji kamiennych, czy o całkowicie nowe obiekty.