Inteligentny dom zaczyna się od detali

Inteligentny dom zaczyna się od detali

20 sierpnia 2019 0 przez redakcja

Samodzielne przygotowywanie projektów mieszkań staje się coraz bardziej popularne. Chcemy mieć jak największy wpływ na to, jak będzie wyglądać przestrzeń, w której żyjemy. Włączniki i gniazdka są niezbędnym i często doskonale widocznym elementem każdego pomieszczenia. To nieprawda, że muszą być nietrakcyjne wizualnie albo występować wyłącznie w białej linii kolorystycznej – nowoczesny osprzęt daje zdecydowanie więcej możliwości.

Nowe możliwości dotyczą nie tylko designu, ale także funkcjonalności, pozwalając np. na inteligentne sterowanie nasileniem światła i temperaturą. Jednak wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tych możliwości albo ma problem z doborem odpowiednich urządzeń.

– Specjalnie dla osób, które nie są ani elektrykami ani projektantami wnętrz przygotowaliśmy kreator dobierz-gniazdko.pl – mówi Magdalena Bogusz, Specjalista Digital Marketing w Schneider Electric. – Dzięki prostemu i intuicyjnemu konfiguratorowi w ciągu kilku minut można stworzyć wirtualny projekt, w którym znajdą się wszystkie niezbędne gniazda, włączniki, przyciski i akcesoria. Pozwoli to sprawdzić jak pasują do projektu całego pomieszczenia, w tym np. koloru ścian, a następnie dokonać zamówienia – dodaje.

Nowoczesne narzędzia

Jednak najtrudniejsze dla nie-specjalistów jest nie tyle dopasowanie włączników do koloru ściany, ale zadbanie o funkcjonalność przestrzeni. Zwykle to, czy gniazdka i włączniki zostały właściwie umieszczone widać dopiero po ukończeniu wszystkich prac.

– Konfigurator pozwala każdemu, niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, na stworzenie projektu idealnie dostosowanego zarówno do swoich potrzeb, jak i charakterystyki instalacji elektrycznej. Z poziomu aplikacji użytkownik ma dostęp do rzetelnej informacji o każdym artykule, a także może sprawdzić ceny– tłumaczy Magdalena Bogusz.

Inteligentny dom – komfort i funkcjonalność

Funkcjonalność to nie tylko odpowiednie dopasowanie do wnętrza, ale także ułatwienie codziennego życia. Współczesny osprzęt to nie tylko proste włączniki i gniazdka – możemy wybierać z bogatej oferty gniazd multimedialnych, gniazd USB, dostosowanych do cech konkretnego projektu ramek, przycisków czy zaślepek. Na szczególną uwagę zasługują jednak urządzenia przeznaczone do zarządzania komfortem.

– Dzisiaj nikt nie zadowala się już standardowymi rozwiązaniami – przekonuje Magdalena Bogusz. – Dzięki sterownikom w niezwykle łatwy sposób można dostosować niemal wszystkie parametry mieszkania do swoich potrzeb, m.in. dzięki regulacji temperatury czy natężenia światła. Olbrzymią popularnością cieszą się także czujniki ruchu, które nie tylko znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, ale są także energooszczędne. – podsumowuje Magdalena Bogusz