Czym jest szalowanie i do czego służą szalunki ścienne?

Czym jest szalowanie i do czego służą szalunki ścienne?

8 września 2019 0 przez redakcja

Szalowanie jest jednym z tych etapów, bez których prace budowlane zmierzające do powstania nowego budynku po prostu nie mogą się obyć. Mówiąc szalowanie mamy na myśli nic innego, jak wykonanie takich konstrukcji, z pomocą której wylewana mieszanka jest w stanie uzyskać pożądany kształt. Prace te zabezpieczają wylewający się beton przed przedostaniem się poza wyznaczoną strefę.

Szalunki ścienne i ich wykorzystanie

Budowa nie może się obejść bez szalunków ściennych (szukasz firmy sprzedającej szalunki? Zobacz: https://szalbud.pl/szalunki-scienne/). Mówiąc o nich, możemy wybrać spośród dwóch grup. Pierwszą z nich stanowią te, które dedykowane są montażowi ręcznemu. Kolejna, to tego typu szalunki, które przeznaczone są do montażu dźwigiem. W przypadku budowy, w której właśnie występuje wspomniany dźwig, pojawienie się szalunków ręcznych jest po prostu nie na miejscu. Jeśli chcemy zmniejszyć nakład pracy, wówczas postawmy na największą możliwą rozpiętość paneli ściennych. Takie działanie pozwoli na najwłaściwsze dobranie systemu szalunkowego. Niemniej istotne jest także to, w jakiej liczbie elementów osprzętu będziemy się poruszać. Mowa między innymi o belkach, zamkach czy ściągach. No i jeszcze pytanie szalunki ścienne używane, czy nowe? Oba te warianty mają szansę sprawdzić się dobrze pod warunkiem, że postawimy przede wszystkim na jakość.

Jaki szalunek wybrać?

Rodzajów szalowania jest wiele. Mówimy przede wszystkim o szalunkach ściennych, stropowych, a także słupowych czy fundamentowych. Bardzo ważne jest to, abyśmy przy ich wyborze dokonali odpowiedniego doboru. To, na jaki system szalowania postawić powinien mieć wpływ przede wszystkim kierownik budowy. Jest zasada, którą powinni się kierować. Jeśli chcą wybrać szalunki ścienne , wówczas powinni wiedzieć, że są one dedykowane po prostu jak sama nazwa wskazuje ścianom. Jeśli jednak szukają szalunków, które mają być przeznaczone do stropów, wówczas wybór a się dokonać pomiędzy szalunkami stropowymi, a jeśli do słupów – słupowe. Koniecznie należy pamiętać także o tym, że na dobór odpowiedniego systemu ma także pływ sposób rozszalowania.

Zobacz także: http://superweb.com.pl/rodzaje-rusztowan-i-ich-zastosowania/

Szalunki ścienne – montaż

Szalowanie ścian to jeden z elementów, który należy wykonać w trakcie trwania prac budowlanych. W zależności od ich wagi, mamy do wyboru wykonanie szalunków ręcznie, albo z pomocą dźwigu. Nie bez znaczenia ma tutaj odpowiednia precyzja pracy, ale również to, w ile zajmie proces jej wykonania. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj także wybór odpowiedniego osprzętu, chociaż także i na tym polu warto jest zachować umiar. Jeśli zastosujemy zbyt duży, to po prostu zwyczajnie popełnimy błąd, co prawdopodobnie poniesie za sobą także spore koszty. Należy także liczyć się z tym, że będzie trzeba dokonać szalunku słupowego, ale tu już mamy ułatwione zadanie. Ten typ szalowanie z powodzeniem można wykonać właśnie używając szalunków ściennych. Takie działanie można spokojnie obniżyć koszty inwestycji.

Przy wyborze szalunków ściennych powinniśmy kierować się zarówno ich jakością, jak i ceną. Zanim więc wybierzemy odpowiednie należy sprawdzić dokładnie producenta, a także można wziąć pod uwagę opinie, jakie ma. Na rynku jest duży wybór firm oferujących tego typu materiały budowlane. Sęk w tym, żeby postawić na takie, które przyspieszą nam proces wykonywania prac, zamiast skutecznie go opóźniać. Bardzo ważne jest także dokładne określenie jakiego typu prace należy wykonać, aby odpowiednio się do nich przygotować, wykonać plan działania, a także wygospodarować odpowiednią ilość środków.

Artykuł powstał we współpracy z szalbud.pl