Pompy przewodowe poprawiają wydobycie

Pompy przewodowe poprawiają wydobycie

19 sierpnia 2019 0 przez redakcja

Zgodnie z nowym raportem WMFTG perystaltyczne pompy przewodowe poprawiają wydobycie metali szlachetnych.

Wykorzystanie pomp w wydobyciu metali szlachetnych napotyka wiele problemów. Pompy mają na przykład trudności z przenoszeniem pasty o własnościach ściernych na większe odległości bez częstego występowania awarii. Problemy te stają jeszcze poważniejsze, gdy do pasty dodaje się substancje chemiczne.

Jednak według nowego raportu przygotowanego przez Watson-Marlow Fluid Technology Group (WMFTG) trudności te można rozwiązać dzięki najnowszym perystaltycznym pompom przewodowym.

Zaprezentowany podczas BAUMA – największych na świecie targów budownictwa, maszyn i górnictwa – raport WMFTG koncentruje się na zastosowaniu technologii pomp przewodowych Bredel w wydobyciu metali szlachetnych. Ze względu na koszty rynkowe wydobycia metali i minerałów szlachetnych, a także położone w odległych miejscach kopalnie i trudne warunki, optymalny dobór pompy do bezpiecznego i odpowiedzialnego przenoszenia pasty i odpadów nigdy dotąd nie był tak istotny – nie tylko z perspektywy efektywnego prowadzenia kopalni, ale także dla środowiska.

Zgodnie z raportem opracowanym przez specjalistów WMFTG w zakresie zastosowań górniczych, aby zmaksymalizować opłacalność poprzez wydłużenie czasu sprawności maszyn, zmniejszenie kosztów serwisu oraz poprawę bezpieczeństwa, operatorzy kopalni powinni skorzystać z dobrodziejstw płynących z zastosowania perystaltycznych pomp przewodowych.

Odpowiednia technologia, odpowiednie zastosowanie

Kopalnie często używają co najmniej dwóch pomp na jeden zbiornik – jednej do podnoszenia pasty ze zbiornika, a drugiej do przenoszenia jej do filtra położonego nawet 300 metrów dalej.

Wilfried Staijen, specjalista ds. pomp przewodowych Bredel w WMFTG, wyjaśnia, czego dotyczy raport:

– W wydobyciu metali szlachetnych tradycyjnie wykorzystywane są pompy odśrodkowe, szczególnie w zastosowaniach związanych z produktem dolnym zagęszczacza, ale mają one wiele istotnych wad. Na przykład zawartość cząstek stałych dopuszczalnych dla tych pomp jest ograniczona. W wielu zastosowaniach wirniki pomp wytrzymują zaledwie po kilka tygodni na skutek wysokiej kwasowości i/lub erozji.

– Chcieliśmy pokazać firmom górniczym, że efektywność pompy przewodowej jest znacznie mniej uzależniona od dynamiki płynów, czyli gęstości pasty, jej lepkości, warunków ssania i ciśnienia wylotowego, a przy tym ścierny czy też agresywny charakter pasty i substancji chemicznych nie ma na nią wpływu. Wspaniale, że mamy teraz jeden dokument, który tak skutecznie przekazuje te kwestie.

Perystaltyczne pompy przewodowe, takie jak produkty serii Bredel, praktycznie nie wymagają konserwacji. Jedyną częścią podatną na zużycie jest przewód, który można wymienić na miejscu bez stosowania specjalnych narzędzi.

Przykłady z życia wzięte

Raport WMFTG zawiera wiele niezwykle interesujących przykładów kopalni, które odniosły korzyści z zastosowania pomp przewodowych Bredel. Jedną z nich jest kopalnia CMOC International w Ouvidor w Brazylii, która zajmuje się wydobyciem i obróbką niobu ­– pierwiastka coraz częściej wykorzystywanego w nadstopach stosowanych do produkcji żaroodpornych elementów silników odrzutowych. Pasta w kopalni Ouvidor składa się w 44% z niobu, a także z wody, kwasu siarkowego, pochodnych izopropylu i flokulantu. Zawartość cząstek stałych wzrasta do 75% w miarę gęstnienia masy na dnie zbiornika zagęszczacza.

Kopalnia już wcześniej stwierdziła, że pompy odśrodkowe nie radzą sobie z tak wysoką zawartością cząstek stałych i zużywają się bardzo szybko na skutek ścierania i oddziaływania substancji chemicznych. Dziś kopalnia Ouvidor korzysta z kilku pomp przewodowych Bredel, z których część działa niezawodnie od niemal dekady. Jednostki Bredel 100, 80, 65 i 5 tłoczą zawierającą niob masę ze zbiornika nawet przez 18 do 24 godzin na dobę.

Dostępny do pobrania

Raport obejmuje również wiele innych przykładów korzyści, jakie niosą pompy Bredel w wydobyciu metali szlachetnych. Pełną wersję raportu można pobrać pod adresem: https://www.watson-marlow.com/us-en/industry/mining/precious-metal-white-paper/