Nowy kierunek z unijnym wsparciem w Białymstoku

Nowy kierunek z unijnym wsparciem w Białymstoku

19 sierpnia 2019 0 przez redakcja

Jest jeszcze szansa na naukę w nowej klasie od patronatem firmy KAN. 12 lipca ruszyła rekrutacja uzupełniająca dla absolwentów szkół podstawowych.

Nowy kierunek „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” to pomysł dyrekcji szkoły i białostockiej firmy KAN, producenta systemów instalacyjnych.

– Na rynku brakuje fachowców do obsługi urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych – od dawna borykamy się z tym problemem – mówi Iwona Chilimoniuk szefowa ds. personalnych firmy KAN. –  Szukamy więc nowych rozwiązań i stąd pomysł, realizowany wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 – utworzenia klasy, którą postanowiliśmy objąć swoim patronatem. Będzie ona kształcić operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, a tym samym rozwiąże problem braku odpowiednich kadr  w tym zawodzie, nie tylko naszej firmy.

Wspólna inicjatywa nauki i biznesu spotkała się z poparciem Miasta Białystok – tak powstał unijny projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji” o wartości ponad 3 mln 175 tys. zł (ponad 2 mln 698 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej). Realizuje go Miasto Białystok.

– Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu – mówi o projekcie zastępca prezydenta Białegostoku, Przemysław Tuchliński.

Nowe pracownie i technologie

Nowa klasa patronacka powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2 w Białymstoku. W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1,  budynek warsztatowy zostanie przebudowany, wyremontowany  i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. Prace budowlane są już w dużym stopniu zaawansowane.

– Zakończyliśmy prace ziemne, a obecnie trwa wewnętrzna modernizacja budynku, prace wykończeniowe, wykonywana jest też instalacja wodno-kanalizacyjna – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor szkoły. – W kolejnym etapie przewidziany jest całościowy remont i wymiana powierzchni podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenia kompleksowego budynku.

Wkrótce też ogłoszony zostanie przetarg na zakup wyposażenia do nowych pracowni – wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzyw  sztucznych.

–  Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia i konsultacji z Biurem Funduszy Europejskich, które rozlicza ten projekt  unijny – dodaje dyrektor Wróblewski. – Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie.

Będzie praca

Nowa klasa liczyć będzie 29 osób, a jej absolwenci po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy – jako patron przedsięwzięcia, zobowiązała się do tego firma KAN. Uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.

– Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w rozwojowej firmie, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – dodaje Kazimierz Wróblewski.  – A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie.

Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Od 12 lipca zainteresowani nauką na nowym kierunku mogą jeszcze składać wnioski o przyjęcie do klasy w ramach rekrutacji uzupełniającej.