Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi?

25 marca 2021 0 przez redakcja serwisu

Czy wiesz, że pierwsze urządzenia wagowe pojawiły się już w starożytnym Egipcie? Choć przeszły liczne przemiany, wciąż są powszechnie wykorzystywane. Planujesz ich zakup i nie wiesz, co zamówić? Waga sklepowa CAS czy inwentarzowa? A może elektroniczne wagi proste lub platformowe? Sprawdź, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Wagi sklepowe i specjalistyczne

Wybór konkretnego urządzenia do ważenia podyktowany jest przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności. W przypadku zwykłego punktu handlowego w zupełności wystarczy np. standardowa waga sklepowa CAS. Zajmuje niewiele miejsca, jest poręczna, a do tego bardzo funkcjonalna. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy urządzenie ma służyć do sprawdzania masy większych, często bardzo ciężkich rzeczy. W takich miejscach korzysta się ze sprzętu specjalistycznego, do którego zalicza się m.in. platformowe wagi magazynowe.

Jaka waga do sklepu?

Dla właściciela punktu handlowego istotne jest przede wszystkim to, aby sprzęt do ważenia był niewielki i precyzyjny. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest nowoczesna waga elektroniczna do sklepu. Jednak musisz pamiętać, że urządzenia te są dostępne w kilku różnych wersjach. Zalicza się do nich m.in.:

  • wagi proste – idealnie np. do osiedlowego warzywniaka, służące tylko do ważenia, bez dodatkowych funkcji,

  • modele kalkulacyjne – w ich pamięci można zapisać ceny produktów, dzięki czemu urządzenie automatycznie wyliczy wartość sprzedaży na podstawie masy i wyświetli ją na ekranie.

  • sprzęt etykietujący – po zważeniu towaru drukuje samoprzylepną etykietę; Taka waga elektroniczna do sklepu jest często spotykana w hipermarketach, na stoiskach samoobsługowych.

Z punktu widzenia sprzedawcy najlepszym rozwiązaniem jest zawsze waga sklepowa CAS. Wyposażona w automatykę jest prosta w obsłudze i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Wagi przeznaczone do magazynów

Przyjmowanie dostaw czy magazynowanie towarów wymaga zastosowania większych, przystosowanych do dużych obciążeń urządzeń wagowych. Są to przede wszystkim magazynowe wagi platformowe. Cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością i stabilnością. Często wyposażone w czytelne, obrotowe wyświetlacze. Do tego przeznaczone do dużych mas, charakteryzują się wyjątkową precyzją pomiarową. Szczególnym rodzajem tego sprzętu jest waga inwentarzowa, specjalnie przystosowana do ważenia zwierząt.

Kupując proste wagi magazynowe, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • maksymalną nośność,

  • wielkość – należy ją dobrać pod kątem ilość miejsca dostępnego w firmie,

  • dokładność pomiarową,

  • budowę – np. waga inwentarzowa może być wyposażona w najazdy, pełną zabudowę czy poskrom do ujarzmiania zwierząt.

Istotne jest również zwrócenie uwagi na legalizację, czyli certyfikat gwarantujący precyzyjne działanie urządzenia. Jeśli ma być tylko do użytku wewnętrznego, można zdecydować się na tańszy, technologiczny sprzęt ważący.

Jaka waga będzie najlepsza?

Wybór urządzenia wagowego zależy głównie od potrzeb oraz rodzaju działalności. Do małego punktu handlowego w zupełności wystarczy mała, elektroniczna waga do sklepu. Z kolei urządzenia specjalistyczne muszą być dopasowane parametrami do masy ważonych rzeczy lub zwierząt. Najważniejsze jest to, aby stawiać na wysokiej klasy certyfikowany sprzęt.