Malarnia proszkowa – co warto o niej wiedzieć?

Malarnia proszkowa – co warto o niej wiedzieć?

14 lipca 2023 0 przez redakcja serwisu

Często zdarza się tak, że potrzebujemy pomalować różne metalowe elementy, a malowanie zwykłą farbą bywa czasochłonne i męczące. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z oferty malarni proszkowej, w której szybko i skutecznie pomalujemy na sucho wszystkie metalowe przedmioty. Zanim zdecydujemy się na to, powinniśmy wiedzieć o kilku kwestiach.

Czym takim jest i jak działa malarnia proszkowa?

Malarnia proszkowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oferuje ona znacznie prostszy sposób malowania metalu niż przy użyciu zwykłej farby. Takie malowanie charakteryzuje przede wszystkim trwałość, estetyka i odporność na warunki atmosferyczne. Malarnia proszkowa w Poznaniu to miejsce, w którym maluje się elementy metalowe bez wykorzystania wody. Proces ten określany jest także mianem lakierowania proszkowego. 

Pierwszy etap polega na przygotowaniu metalowego elementu do malowania. Trzeba go dokładnie oczyścić mechanicznie i chemicznie, wówczas powierzchnia będzie gotowa na przyjęcie farby. Później farba w postaci proszku nanoszona jest na metal. Zastosowana zostaje tutaj metoda natrysku elektrostatycznego. Proszek ściśle przylega do powierzchni metalowego elementu, który zostaje uziemiony. Dzięki temu zostaje on szybko pokryty przyczepiającymi się drobinkami farby. Później lakierowany przedmiot zostaje umieszczony w rozgrzanym piecu, co umożliwia stopnienie i utwardzenie warstwy farby.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o malarni proszkowej?

Malowanie proszkowe sprawdza się najlepiej w przypadku branży motoryzacyjnej przy malowaniu elementów takich jak felgi, zderzaki czy listwy dekoracyjne. Lakiernia proszkowa w Poznaniu oferuje usługi, które mają swoje zastosowanie także w branży architektonicznej, w przypadku sprzętów RTV i AGD, przy wyposażeniu ogrodów, przy produkcji oświetlenia czy w przemyśle maszyn rolniczych.

Mimo iż cena malowania proszkowego jest wyższa od zwykłej metody, warto się na nią zdecydować. Efekty tego malowania są znacznie trwalsze. Elementy pomalowane proszkowo są bardzo odporne na wiele czynników i zazwyczaj nie wymagają ponownego malowania.