Koła do wózka transportowego – jak je dobrać?

Koła do wózka transportowego – jak je dobrać?

31 stycznia 2023 0 przez redakcja serwisu

Stabilna jazda wózków transportowych gwarantuje bezproblemowy transport lżejszych i ciężkich ładunków np. na obszarze zakładów przetwórczych. Takie wózki są obecnie bardzo popularne i mają szereg zastosowań. Wyposażone są w w system wsporników oraz oczywiście koła. 

Jakimi cechami powinny charakteryzować się koła wózków transportowych?

Cechy wspomnianych kół wynikają z tego, z jakiego materiału będą zrobione i jakie będą miały wymiary. Wózki są różne, więc podstawowym zaleceniem jest dobranie kół do konkretnego modelu wózka. Dzięki temu standardowe obciążenie modelu nie wpłynie w żaden sposób na działanie kół. Odpowiednie elementy oferuje Mega – producent kółek i zestawów kołowych. Warto zajrzeć chociażby na stronę internetową. 

W szerokim asortymencie różnych kół znajdują się między innymi standardowe, gumowe. Guma to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do produkcji kół. W połączeniu z blachą stalową lub mocnym materiałem sztucznym stanowią połączenie wystarczające w większości zakładów. Wózki transportowe wyposażone w takie koła mogą jeździć również po miękkim podłożu. 

Koła do wózków transportowych – jakie są ich właściwości?

Nowoczesne koła do wózka transportowego często wykonane są z poliuretanu – dzięki temu są bardzo funkcjonalne i podobnie jak gumowe nie zostawiają śladów na miękkiej powierzchni. Dobrze sprawdzają się też w zastosowaniach na zewnątrz budynku. Wyposaża się je szczególnie przy założeniu, że wózki będą przewoziły wyjątkowo ciężkie ładunki. 

Bardzo często wózki transportowe poruszają się jednocześnie na zewnątrz obiektów i wewnątrz, co ma zastosowanie chociażby przy rozładunku czy załadunku. W takim przypadku obserwuje się często nierówności terenu, są np. chodniki, na które trzeba wjechać, naturalne wzniesienia itd. Do wózka warto wtedy wybrać koła pneumatyczne.

Odpowiednie koła do wózka transportowego

Wybór kół to wbrew pozorom bardzo ważna czynność. Wiele wózków musi wytrzymywać spore obciążenia, jak też regularne użytkowanie, a to właśnie koła stanowią element obarczony całym tym ciężarem. Producent kół oferuje wiele różnych modeli, z których poszczególne mają właściwości odpowiednie do takiego a nie innego zastosowania. 

Podsumowując, dobranie odpowiednich kół do wózków transportowych zapewnia ich właściwą wytrzymałość i komfort użytkowania. Koła można dobrać pod kątem planowanej nośności, rozmiarów, materiału z jakiego są zrobione itd.