Jaki przedłużacz wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Jaki przedłużacz wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę

27 lipca 2022 0 przez redakcja serwisu

Dla większości osób wybór przedłużacza to nic skomplikowanego, w końcu chyba każdy z nas ma w domu zwykły model mieszkaniowy z różną ilością gniazdek. Rzeczywiście wybór przedłużacza do mieszkania zwykle nie stanowi większego problemu, ale warto znać jego dodatkowe funkcje, które mogą okazać się bardzo przydatne. A jak to jest z innymi typami przedłużaczy? Na co warto zwrócić uwagę wybierając model do ogrodu lub na budowę? O tym w poniższym artykule. 

Jaka listwa zasilająca do mieszkania? 

Z pewnością każdy z nas widział i miał do czynienia z przedłużaczem mieszkaniowym, do którego podłącza się wiele urządzeń przydatnych w domu. Wybierając model do użytku domowego warto wziąć pod uwagę, czy posiada on uziemienie oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Obie te funkcje mają ważny wpływ na poziom bezpieczeństwa w sytuacji zwarcia czy problemów z zasilaniem spowodowanych warunkami pogodowymi.  

Przedłużacz z USB – komfortowe ładowanie telefonu i innych urządzeń  

W ofertach wielu sklepów możesz znaleźć nowoczesne modele zasilaczy domowych, w tym przedłużacz z USB czy przedłużacz komputerowy. Te akcesoria dedykowane są pod konkretny typ urządzeń, ze względu na to, że telefon potrzebuje nieco innego napięcia elektrycznego niż lodówka. Wyposażanie zasilaczy w porty USB gwarantuje odpowiedni poziom zasilania bez ryzyka uszkodzenia telefonu, czy konieczności kupowaniu dwóch oddzielnych przedłużaczy. 

Najlepszy przedłużacz do ogrodu 

Jednym z najważniejszych parametrów przedłużacza ogrodowego jest długość przewodu zasilającego. Jeżeli potrzebujesz gniazda do podłączenia kosiarki, czy innych sprzętów do pielęgnacji ogrodu warto wziąć pod uwagę rozległość terenu. Odpowiednia długość kabla zapewni Ci możliwość swobodnego wykonywania prac w ogrodzie i pielęgnacji roślin przez długi czas. Przeciętny model przedłużacza przenosi napięcie 230 V, co odpowiada mocy urządzeń zasilanych 2300 W. To sugeruje, że tego typu modele sprawdzą się w większości ogrodów. 

Przedłużacz budowlany – bębnowy czy siłowy? 

Specjalne warunki panujące na budowie wymagają użycia specjalnego przedłużacza o odpowiednim przekroju, mocy, izolacji i odporności na warunki zewnętrze. Dostosowanie poszczególnych parametrów sprawi, że przedłużacz budowlany sprawdzi się w każdej sytuacji niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo kupując przedłużacz budowlany możesz wybrać, czy wolisz modele bębnowe nawinięte na szpulę z korbą czy te tradycyjne, luźno zwinięte w kłębek. 

W niektórych okolicznościach zachodzi potrzeba użycia przedłużacza siłowego, który umożliwia efektywne zwiększenie zasięgu przewodu pomiędzy gniazdem a podłączonymi urządzeniami. Stosuje się go głównie przy specjalistycznych urządzeniach na budowie, w warsztatach oraz zakładach produkcyjnych. W zależności od tego, do czego służą, przedłużacze siłowe mogą być wyposażone w różne wtyki i gniazda.