Jaki odkurzacz do domu kupić – poradnik zakupowy

Jaki odkurzacz do domu kupić – poradnik zakupowy

29 maja 2019 0 przez redakcja

Od tego, jaki odkurzacz do domu wybierzesz, zależy nie tylko czystość pomieszczeń, ale komfort pracy i życia. Rynek oferuje szeroki wybór różnych rodzajów i modeli odkurzaczy. Który będzie najlepszy dla ciebie? Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, przeczytaj poniższy poradnik.

  1. Jaki odkurzacz wybrać?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Jaki odkurzacz wybrać?

Jednym z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu jest odkurzacz Jaki wybrać model, aby pozostał on funkcjonalny i sprawny przez długi czas? Przed podjęciem decyzji dowiedz się, jakie w ogóle są dostępne rodzaje.

Klasyczny podział wyróżnia odkurzacze workowe (tradycyjne) oraz bezworkowe. Pierwsze z nich posiadają – jak sama nazwa wskazuje – specjalny worek, do którego zbierane są zanieczyszczenia. Ich zaletą jest zwykle niewysoka cena oraz szeroki wybór równie niedrogich worków. Wadą – niewygodna wymiana owych worków, podczas której nierzadko dochodzi do wysypania zawartości. Wśród worków można wybrać modele papierowe (które są wyrzucane po każdym zapełnieniu) lub też tekstylne, czyli wielokrotnego użytku.

Odkurzacze bezworkowe z kolei wykorzystują do usunięcia brudu specjalne filtry. Nie mają one worków, ale wymagają czyszczenia wnętrza, co wiąże się z bezpośrednim kontaktem z brudem i zanieczyszczeniami. Charakteryzują się zazwyczaj wyższą ceną niż wersje workowe, jednakże w dłuższym eksploatowaniu są tańsze ze względu na brak konieczności zakupu worków.

Jaki wybrać odkurzacz? W przypadku niewielkiego mieszkania, wystarczający może się okazać niewielki odkurzacz workowy, gdyż mniejsza powierzchnia wymaga stosunkowo niskiego nakładu worków. Odkurzacze te są również zwykle ciche, więc sprawdzą się w domach, w których są małe dzieci.

Na rynku znaleźć można również odkurzacze z filtrem wodnym. Posiadają one specjalne pojemniki na wodę, do których dostają się również zbierane zanieczyszczenia. To idealne rozwiązanie dla astmatyków, alergików czy właścicieli zwierząt, bowiem dzięki filtrowi HEPA z odkurzacza wydostaje się czyste, przefiltrowane powietrze. Filtr ten nie dopuszcza, by bakterie czy drobinki kurzu z powrotem wydostały się ze środka urządzenia. Wybierając ten model, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pojemnika na wodę, od niego bowiem zależy metraż, który jednorazowo można posprzątać.

Odkurzacze akumulatorowe (ręczne) to z kolei niewielkie modele, które sprawdzą się w przypadku czyszczenia trudno dostępnych miejsc i niewielkich powierzchni, takich jak zakamarki kanapy czy fotela albo wnętrze samochodu. Są bardzo poręczne i lekkie, dlatego można je nawet zabrać ze sobą w podróż. Są bezprzewodowe. W pełni naładowany akumulator wystarcza zazwyczaj na kilkadziesiąt minut pracy.

Odkurzacze wielofunkcyjne umożliwiają nie tylko łatwe odkurzanie, ale również pranie dywanów czy mycie okien. Znacząco ułatwiają więc pracę i skracają czas sprzątania. Cechują się zwykle bardzo dobrą jakością wykonania, ale również dość sporymi wymiarami i wagą.

Dostępne są również odkurzacze przemysłowe. To modele, które sprawdzą się w przypadku bardzo dużych powierzchni oraz trudnych zanieczyszczeń. Ich zadaniem jest usuwanie brudu, z którym nie poradzi sobie zazwyczaj zwykły odkurzacz. Tego typu sprzęt jest stosowany przede wszystkim w zakładach produkcyjnych lub tez przy pracach remontowo-budowlanych. Mogą one pracować zarówno na sucho, jak i mokro. Decydując się na ten rodzaj, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przepływ powietrza w urządzeniu (im podane wartości są większe, tym lepiej).

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Wybierając odkurzacz, poza określeniem rodzaju sprzętu najbardziej odpowiedniego do konkretnego gospodarstwa domowego, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów.

Istotna jest moc odkurzacza. W opisie urządzeń podawane są zawsze dwa typy mocy – silnika oraz ssania. Pierwsza wynosi od 1200 W do 2700 W, z kolei moc ssania (czyli siła, z jaką urządzenie zasysa zanieczyszczenia z powietrzem do środka) zależy od mocy silnika. Ten parametr decyduje tak naprawdę o skuteczności sprzętu. Im większa moc ssania, tym odkurzacz działa efektywniej.

Ważny jest też filtr w odkurzaczu. Warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj filtra jest stosowany w danym modelu. Czy są to filtry antyalergiczne (HEPA), czy np. tkaninowe. Pierwsze z nich cechują się dużą skutecznością. Zatrzymują większość zanieczyszczeń, alergenów, a nawet bakterie. Z kolei filtr tkaninowy zatrzymuje kurz, jednakże ze względu na porowatość, są to jedynie duże drobiny. Dostępne są też filtry papierowe (nieco skuteczniejsze od tkaninowych) oraz wodne, które zatrzymują brud w mgiełce wodnej, dzięki czemu nie wydostaje się on na zewnątrz urządzenia.

Kolejny istotny parametr to długość kabla w odkurzaczu. Dobrze, aby była ona jak największa, zwłaszcza w przypadku domów piętrowych (ze schodami).

Dobrze jest też zwrócić uwagę na długość gwarancji. Mimo że gwarancja to obecnie obowiązkowy atrybut przy zakupie każdego urządzenia, to dobrze wybrać sprzęt z jak najdłuższym okresem gwarancyjnym. Standardowo wynosi on trzy lata, jednakże zwykle istnieje możliwość jego wydłużenia nawet o kilka dodatkowych lat.

Wybór konkretnego odkurzacza bywa trudny, jednakże powyższy poradnik z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji. Szukając dobrego odkurzacza, koniecznie odwiedź sklep Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze.html.