Jak wybrać odpowiednie obuwie zgodne z zasadami BHP?

Jak wybrać odpowiednie obuwie zgodne z zasadami BHP?

19 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Pracujesz fizycznie i zastanawiasz się, jakie buty robocze wybrać? A może chcesz zrozumieć, jaka jest różnica między obuwiem ochronnym a roboczym? Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu w sklepie BHP i jakie obuwie robocze będzie najlepiej dobrane do charakteru Twojej pracy.

Pierwsze primo – bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, który ma styczność z jonizacją czy gorącymi, rozpryskującymi materiałami, czy też pracujesz w magazynie bądź na budowie – Twoje buty robocze powinny zapewniać Ci 100% bezpieczeństwa. Aby tak się stało, Twój pracodawca powinien ocenić, jakie zagrożenia pojawiają się w Twoim miejscu pracy i do nich dostosoać Twój strój roboczy. Bezpieczne obuwie będzie zależne od wielu czynników, a jednym z nich jest charakter wykonywanej pracy. Z tego względu normy BHP przyjmują podział na dwa rodzaje obuwia: ochronne i robocze.

Obuwie ochronne czy robocze?

Obuwie pracownicze dzieli się na dwa rodzaje:

  • obuwie robocze – obowiązujące na miejscu pracy buty robocze, które nie posiadają elementów chroniących palce i stopy pracownika,
  • obuwie ochronne – przystosowane jest do warunków w miejscu pracy w taki sposób, aby chronić stopy pracownika przed niebezpieczeństwem, to znaczy przed zagrożeniem mechanicznym, termicznym lub chemicznym.

Wybór rodzaju obuwia zależy przede wszystkich od charakteru wykonywanej pracy i tego, czy pracownik jest narażony na jakiekolwiek uszczerbek na zdrowiu. Obuwie dostosowane do miejsca pracy zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę, dzięki czemu pracownik będzie w stanie w bardziej rzetelny, odpowiedzialny i profesjonalny sposób wykonywać swoje obowiązki.

Typy butów roboczych i ochronnych

Kolejnym wyznacznikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia do pracy jest rodzaj jego wykonania. Wyróżnia się trzy typy obuwia pracowniczego:

  • buty w postaci półbutów, które mają charakter stosowanego na codzień obuwia sportowego,
  • buty w postaci trzewików, o wysokiej cholewce, które abezpieczają staw skokowy pracownika, stosowane w miejscach o wysokim ryzyku poślizgu,
  • buty z przedłużoną cholewką, które mają za zadanie zabezpieczyć staw skokowy, piszczel oraz łydkę pracownika (np. kalosze).

Wybierając odpowiednie obuwie do pracy w sklepie BHP należy kierować się charaterem pracy, typem i budową butów, dzięki czemu niebezpieczna i wymagająca praca stanie się bezpieczniejsza. Dobry sklep BHP powinien zapewnić szeroki wybór obuwia, jak również wyczerpujący opis materiałów, z których jest wykonane i informacji o przeznaczeniu danego rodzaju butów roboczych i ochronnych.