Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

18 lipca 2020 0 przez redakcja serwisu

Rachunki za energię elektryczną w znacznym stopniu dezorganizują twój domowy budżet? Warto zastanowić się, w jaki sposób można zaoszczędzić na zużyciu prądu. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby zużycie prądu w gospodarstwie domowym w maksymalny sposób ograniczyć. Zatem jak oszczędzać prąd?

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej pobieranej przez lodówkę

Jednym z urządzeń AGD, które zużywa sporą ilość prądu, jest przede wszystkim lodówka. Mechanizm chłodzenia w zasadzie jest podłączony do energii elektrycznej przez cały czas. Są jednak sposoby na to, aby pobór prądu przez lodówkę był możliwie najmniejszy. Przede wszystkim, aby nasza lodówka zużywa mniej energii elektrycznej, powinniśmy zapewnić wokół niej swobodny przepływ powietrza. Lodówka nie może stać również blisko kuchenki gazowej, a także w pobliżu innych instalacji, które wytwarzają ciepło. Nawet unikanie częstego otwierania lodówki spowoduje, że będzie ona pobierała mniej prądu na chłodzenie. Pamiętajmy również o niewstawianiu do lodówki ciepłych potraw.

Oszczędzamy na świetle

Pamiętajmy również o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Warto również postawić na świetlówki kompaktowe, w miejsce żarówek tradycyjnych. Pobierają one znacznie mniej energii. Warto również często czyścić oprawy oświetleniowe.

Jak ograniczyć pobór prądu przez pralkę?

Oprócz lodówki kolejnym urządzeniem AGD, które zużywa prąd, jest także pralka. W tym  wypadku oszczędzanie energii możemy rozpocząć od tego, aby przeprowadzać pranie przy wykorzystaniu maksymalnej pojemności bębna pralki. Kiedy wrócimy do bębna niepełny ładunek, zużycie prądu może znacząco wzrosnąć. Dużą część prądu pralka pobiera w celu ogrzania wod, dlatego też warto stosować proszki do prania, które skutecznie czyszczą ubrania przy stosunkowo niskiej temperaturze. Warto również dobrze zaznajomić się z instrukcją obsługi pralki, a zwłaszcza z jej różnymi programami. Ich umiejętne stosowanie pozwoli nam w znacznym stopniu ograniczyć pobór energii elektrycznej.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych w domu

Warto również pomyśleć o ekonomicznym używaniu różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, jakie posiadamy w naszym domu. Przede wszystkim nie powinniśmy ograniczać się do wyłączenia telewizora pilotem, ale od całkowitego wyłączenia go z sieci. W taki sam sposób powinniśmy postępować z różnego rodzaju routerami, dekoderami, czy też z tunerami do telewizji cyfrowej. Kiedy są stale podłączone do gniazdka, wówczas pobierają z niego prąd. Dlatego warto takie urządzenia wyłączać w sieci, kiedy z nich nie korzystamy.