Franczyza jako najbezpieczniejsza forma prowadzenia biznesu

Franczyza jako najbezpieczniejsza forma prowadzenia biznesu

16 października 2020 0 przez redakcja serwisu

Franczyza przez wielu specjalistów uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych form prowadzenia biznesu. Jednak w naszym kraju jest ona stosunkowo mało rozpowszechniona, a nasi rodzimi przedsiębiorcy zazwyczaj mają dość małe pojęcie na temat tego, jak działa ten model prowadzenie działalności gospodarczej. Niemniej jednak warto nad tym zagadnieniem się pochylić, albowiem franczyza może przynieść nam wiele korzyści, zwłaszcza jeśli jesteśmy na samym początku rozwijania naszego biznesu.

Czym jest franczyza?

Podstawą prowadzenia tego rodzaju biznesu jest przede wszystkim umowa, którą zawiera franczyzodawca z franczyzobiorcą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dość dużą firmą posiadającą już sporą renomę, a także markę. To firma, która ma już duże doświadczenie w danej branży, a także doskonale rozpracowany rynek. Druga strona umowy, czyli franczyzobiorca, to firma, która w zasadzie będzie stanowiła coś w rodzaju placówki dla franczyzodawcy. Swoją działalność będzie opierała na marce swojego kontrahenta, niemniej jednak formalnie będzie działała jako zupełnie odrębne przedsiębiorstwo.

Jak działa franczyza?

Jak już wspomnieliśmy, podstawą działania tego rodzaju układu biznesowego jest umowa między franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Ten pierwszy przekazuje swojemu partnerowi przede wszystkim wiedzę biznesową, a także wypracowaną markę. Franczyzobiorca choć teoretycznie startuje od zera, to jednak nie musi martwić się o reklamę swojego biznesu. Dodatkowo franczyzobiorca ma również dostęp do wielu szkoleń, a także know-how swojego partnera. Franczyzodawca dzieli się również ze swoim partnerem wypracowanymi już innowacyjnymi rozwiązaniami, a także zaleca wprowadzenie określonych akcji promocyjnych. Po stronie franczyzobiorcy natomiast leży przede wszystkim sfinansowanie większej części całej inwestycji. Najczęściej również franczyzodawca ściśle określa, u jakich dostawców jego partner powinien nabywać określone towary. Koniec końców franczyzobiorca odprowadza określoną część swojego przychodu na konto franczyzodawcy.

Franczyza – bezpieczny biznes

Wielu ekonomistów uważa, że franczyza jest najbezpieczniejszą formą prowadzenia biznesu. Jakie przesłanki za tym przemawiają? Przede wszystkim ten model biznesu jest stosunkowo prosty do wdrożenia. Wchodząc w biznes od razu dysponujemy określonymi zasobami wiedzy, różnymi koncepcjami działania, a przede wszystkim określoną marką i wizerunkiem, które dostarcza nam franczyzodawca. Możliwość korzystania z gotowej marki, a także know-how jest zdecydowanym ułatwieniem na samym początku prowadzenia biznesu. Dodatkowo franczyzobiorca może liczyć także na określoną grupę klientów, których franczyzodawca zdążył już zyskać, podczas prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Franczyzobiorca również może liczyć na dość dobre warunki współpracy zarówno z kontrahentami, jak również z dostawcami. Wynika to z tego, że jego patron, czyli franczyzodawca, ma dość dużą pozycję na rynku i może sprawniej negocjować warunki umów.