Fotowoltaika – jak walczyć z zacienieniem paneli?

Fotowoltaika – jak walczyć z zacienieniem paneli?

27 lutego 2022 0 przez redakcja serwisu

Fotowoltaika to świetny i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii słonecznej. W naszym kraju wiele osób o tym wie, o czym świadczy popularność, jaką cieszy się fotowoltaika w Polsce. Na świecie nie ma jednak rozwiązań bez wad – nawet fotowoltaika może działać w niektórych sytuacjach mniej wydajnie niż zazwyczaj. Jedną z takich sytuacji jest zacienienie paneli – jak można skutecznie pozbyć się cienia, który odbiera skuteczność naszych paneli?

Fotowoltaika – jak działają panele słoneczne?

Żeby dobrze zrozumieć, jak zacienie wpływa na działanie i wydajność fotowoltaiki, dobrze będzie najpierw odpowiedzieć na pytanie, jak w ogóle działają panele fotowoltaiczne. Całe ich działanie opiera się na udziale promieni słonecznych, które padają na ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej wykonuje się je z krzemu, który umożliwia odpowiednią reakcję chemiczną. Kiedy panele mają dostęp do światła, obecne w nich elektrony zaczynają się poruszać, stając się źródłem prądu.

Właśnie z tego powodu, fotowoltaika w Polsce może działać nawet w okresie zimowym. Do zainicjowania reakcji chemicznej w ogniwach paneli nie są potrzebne upały, ani tropikalne słońce – już nawet niewielka ilość światła starczy, by w panelach mogła zajść odpowiednia reakcja. Nie oznacza to jednak, że panele będą działały tak samo wydajnie w każdych warunkach. Jednym z czynników znacznie ograniczających ich efektywność jest cień. Czy da się jakoś skutecznie go wyeliminować?

Fotowoltaika a zacienienie

Podstawowym sposobem na walkę z zacienieniem jest oczywiście przemyślane ułożenie paneli na dachu, które ma miejsce na etapie planowania całej instalacji. Musimy mieć świadomość, że chociaż praktycznie wszystkie dachy w Polsce są odpowiednie do założenia instalacji fotowoltaicznej, musi ona być zamontowana w sposób przemyślany. Jeśli na tym etapie firma, która wykonuje u nas montaż fotowoltaiki, źle rozplanuje cały proces, nasza instalacja nigdy nie osiągnie takiej wydajności, jak mogłaby przy właściwym ułożeniu modułów.

Są to jednak dosyć skrajne przypadki i załóżmy w tym momencie, że fotowoltaika została dobrze zainstalowana na naszym dachu. W takiej sytuacji największym zagrożeniem dla poprawnej pracy paneli będą różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą na nich zalegać. Możemy do nich zaliczyć śnieg, liście czy ptasie odchody. Nawet niewielki liść będzie w stanie wpłynąć na wydajność paneli, więc postarajmy się o utrzymywanie naszej fotowoltaiki w jak największej czystości. Jej czyszczenie można zlecić firmie, lub przeprowadzić samodzielnie – trzeba jednak wtedy uważać, żeby panele nie uległy uszkodzeniu.