Do czego służy retarder Telma w samochodach ciężarowych?

Do czego służy retarder Telma w samochodach ciężarowych?

24 grudnia 2022 1 przez redakcja serwisu

Wyposażenie samochodu ciężarowego jest niezwykle istotne, gdyż dzięki niemu kierowca ma możliwość swobodnej pracy, jak również jazdy bezpiecznej, w kontrolowanych warunkach. Istotne jest to, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich instalacji, w tym systemu hamowania. Retarder Telma to dodatkowe urządzenie, które wspomaga tradycyjne hamulce, gdy prędkość rośnie.

Użytkowanie samochodów ciężarowych wymaga od kierowcy umiejętności i doświadczenia, jak również szybciej reakcji w sytuacjach kryzysowych. To właśnie dzięki temu sprawnie odbywa się zarówno krajowy, jak również międzynarodowy transport towarów. Im lepszy serwis, z którego korzystamy, tym na pewno również większa pewność, że samochód będzie w odpowiednim stanie technicznym.

Retarder Telma jest rozwiązaniem, które dodatkowo wspomaga tradycyjny system hamowania. W niektórych okolicznościach retarder może okazać się tym mechanizmem, dzięki któremu nie dojdzie do uszkodzenia pojazdu, jak również do spowodowania wypadku. Warto więc zadbać, aby retarder był sprawny, dobrze dobrany, przechodził odpowiedni serwis.

Zobacz także: https://lifemag.pl/czy-warto-korzystac-z-serwisu-sachs/

Czym jest retarder Telma?


Pojazdy ciężarowe, z racji masy oraz dodatkowego obciążenia, muszą być wyposażone w takie rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie w zapewnienie sprawnego hamowania, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Oczywiście podstawowy system hamowania musi być w pełni sprawny, nie możemy jednak zapominać o tym, że istnieją dodatkowe systemy, jak właśnie retarder, który możemy nabyć i serwisować w firmie https://renz.pl/.

Retarder Telma pozwala na bezpieczne, natychmiastowe zatrzymanie pojazdu w sytuacji, gdy prędkość nabiera nieoczekiwanego wzrostu. Do takiej sytuacji może na przykład dojść wtedy, gdy pełen wyposażenia samochód zjeżdża z wzniesienia, rozpędza się. Zmniejszenie prędkości przy użyciu tradycyjnego systemu hamowania nie byłoby możliwe lub trwałoby bardzo długo.


Sprawny retarder Telma


Na pewno warto zadbać o to,  aby wszystkie systemy w pojeździe ciężarowym były po prostu sprawne. Powinny być regularnie kontrolowane, przechodzić pełną diagnostykę, jak również ewentualne naprawy, gdy jest taka konieczność.

Wtedy będziemy mieli pewność, że jazda samochodem ciężarowym będzie bezpieczna, nie będzie on stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca natomiast będzie miał bardzo duży komfort psychiczny dotyczący bezpiecznego hamowania. Transport będzie sprawny i bezpieczny.