Co jest najważniejsze w wyborze dobrej odzieży roboczej?

Co jest najważniejsze w wyborze dobrej odzieży roboczej?

11 stycznia 2022 0 przez redakcja serwisu

Odzież robocza to jeden z podstawowych sposobów na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracownika, która nie tylko zastępuje jego prywatne ubranie, ale przede wszystkim ma zapewnić mu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy mówimy o odzieży roboczej, a kiedy o ochronnej, w jakim stopniu przepisy nakazują zapewnienie przez pracodawcę odzieży danego typu i dlaczego warto zaopatrywać się w nią w dobrym sklepie BHP – o tym wszystkim poniżej.

Odzież robocza a normy BHP

Kodeks pracy wyraźnie nakazuje pracodawcy, aby zapewnił pracownikowi odzież roboczą wtedy, gdy:

  • prywatna odzież pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu,
  • wymagają tego: charakter pracy, względy sanitarne i zasady BHP.

Niemniej jednak, odzież ta pozostaje własnością pracodawcy, dlatego to on jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w dobrym stanie, a więc za czyszczenie, naprawę czy odkażanie, które nie zmniejsza jej właściwości ochronnych czy użytkowych. Przepisy BHP jasno mówią nie tylko o odpowiedzialności pracodawcy – pracownik jest w równym stopniu zobowiązany do stosowania odzieży roboczej w miejscu pracy.

Niestety, brakuje zapisu prawnego, który definiuje jaką odzież roboczą pracodawca musi zapewnić dla pracownika na konkretnym stanowisku. Może to spowodować ryzyko niedostosowania odzieży do wykonywanej pracy i znaczne zmniejszenie ochrony, a więc także bezpieczeństwa pracownika, dlatego tak ważne jest, aby pracodawca poczuwał się do odpowiedzialności zapewnienia najlepszej możliwej ochrony.

Ochronna czy robocza – jaka jest różnica?

Choć często pojęcia te stosuje się zamiennie, jest to błąd, ponieważ każdy z typów odzieży ma zgoła odmienne przeznaczenie oraz właściwości.

Odzież robocza ma celu ochronę zdrowia pracownika, a ponadto zastępuje jego prywatne odzienie, co ma zapobiec jego zniszczeniu lub zabrudzeniu. Do tej grupy zaliczają się między innymi:

  • spodnie robocze do pasa,
  • spodnie ogrodniczki,
  • bluzy robocze,
  • buty robocze,
  • rękawice robocze,
  • koszule,
  • kurtki robocze,
  • czapki.

Odzież ochronna natomiast ma na celu ochronę przed poważniejszymi zagrożeniami, które w znacznym stopniu zagrażają życiu lub zdrowiu pracownika, czyli między innymi czynnikami biologicznymi czy chemicznymi. Odzież ochronna stanowi środek ochrony indywidualnej razem z wyposażeniem noszonym lub trzymanym przez pracownika – chełmami, okularami czy maskami.

Zaopatrując się w odzież roboczą warto wybrać sklep BHP z profesjonalną, dobrze zorientowaną obsługą, która pokaże Ci, jakie elementy odzieży roboczej wybrać, bez konieczności przepłacania za wyposażenie, którego nie potrzebujesz.